در حال بارگذاری ...
 • همایش فعالان و پیشکسوتان تعزیه خراسان شمالی برگزار شد

  اولین همایش فعالان و پیشکسوتان تعزیه خراسان شمالی با حضور اساتید و پیشکسوتان مطرح کشور، ۱۴ اسفند ماه در مجتمع فرهنگی هنری غدیر شیروان برگزار شد.

  به گزارش تئاتر خراسان شمالی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی در آیین اختتامیه این همایش با بیان اینکه یکی از اولویت های این اداره کل در حوزه هنر تعزیه تقویت این هنر است، گفت: برگزاری دوره های آموزشی برای تقویت تعزیه در استان ضروری است.

  حسین فرخنده اظهار داشت: این اداره کل آمادگی دارد با دعوت از اساتید برجسته کشور اوایل اردیبهشت ماه سال آینده کارگاه های آموزشی برای تعزیه خوانان استان برگزار کند.

  وی با بیان اینکه پژوهش یکی از نکات اصلی و محوری قابل توجه در هنر تعزیه است، اظهار کرد: خراسان شمالی گنجینه فرهنگ ها است و در همه حوزه ها نیاز به پژوهش دارد که هنر تعزیه نیز از این امر مستثنی نیست.

  فرخنده به حمایت از پژوهشگران عرصه هنر تعزیه نیز اشاره کرد و گفت: برای دور کردن هنر تعزیه از خرافات و پیرایه ها از پژوهشگران حمایت خواهیم کرد.

  در این آیین پیشکسوتان عرصه تعزیه کشور استاد علاء الدین قاسمی ، سیدرضا حاجی مشهدی و رضا فراهانی به اجرای تعزیه پرداختند.

  در ادامه از 23 فعال و پیشکسوت از گروه های تعزیه استان با اهدای لوح تقدیر، تندیس و هدایایی تقدیر و تجلیل شد.

  گفتنی است برگزاری کارگاه های آموزشی در بخش موافق خوانی و مخالف خوانی با شرکت 150 عضو فعال انجمن تعزیه خراسان شمالی با حضور اساتید کشوری برگزار شد.

  خراسان شمالی بیش از 600 تعزیه خوان دارد که 300 نفر آنان عضو انجمن تعزیه هستند.

  برپایی نشست یرنامه ریزی و هم اندیشی برنامه های انجمن تعزیه در سال 96، حضور پیشکسوتان تعزیه در گلزار شهدای گمنام، برپایی نمایشگاه عکس تعزیه و اجرای آیین پرده خوانی از دیگر برنامه های این همایش بود.

  لازم به ذکر است تا کنون سه دوره سوگواره تعزیه در شهرستان شیروان برگزار شده است.  
  مطالب مرتبط

  با اعلام برگزیدگان پنجمین جشنواره تئاتر کوتاه خراسان شمالی

«از کامرون به کانزاس» و «بیرون جاده» برگزیده بخش کارگردانی شدند
  با اعلام برگزیدگان پنجمین جشنواره تئاتر کوتاه خراسان شمالی

  «از کامرون به کانزاس» و «بیرون جاده» برگزیده بخش کارگردانی شدند

  پنجمین جشنواره تئاتر کوتاه خراسان شمالی برترین های خود را شناخت و طی آیینی از آن ها با اهدا لوح تقدیر و هدایایی به رسم یاد بود قدردانی شد.

  |

  داوران جشنواره نمایش های کوتاه مشخص شدند

  داوران جشنواره نمایش های کوتاه مشخص شدند

  احسان کمالی دبیر اجرایی جشنواره تئاتر خراسان شمالی  به نقل از امین فرحی دبیر سومین جشنواره نمایش های کوتاه و دوازدهمین جشنواره تئاتر استانی، اسامی هیئت داوران نمایش های کوتاه را اعلام کرد. ...

  |

  پیام مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی به مناسبت روز جهانی تئاتر

  پیام مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی به مناسبت روز جهانی تئاتر

  پیام مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی به مناسبت روز جهانی تئاتر: بسم الله الرحمن الرحیم هفتم فروردین ماه، روز جهانی تئاتر را به همه هنرمندان این عرصه بخصوص هنرمندان استان خراسان شمالی، صمیمانه ...

  |

  نظرات کاربران