در حال بارگذاری ...
محمدرضا الوند در حاشیه برگزاری جشنواره:

جشنواره تئاتر رضوی سفیر فرهنگی جامعه شیعه است

بازیگر تئاتر سینما و تلویزیون در آستانه برگزاری جشنواره رضوی با بیان اینکه رقابت یک اثر را به ارزش کیفی بالایی می رساند، گفت: مخاطب سنجی و بیان حقایق روز، وظیفه هنرمندان تئاتر است.

به گزارش تئاتر خراسان شمالی، محمدرضا الوند افزود: تئاترهایی مانند تئاترهای رضوی، عاشورایی و مقاومت با عنوان آثار مناسبتی تولید شده و در محتوای آن به موضوعی خاص می پردازد.

وی یادآورشد: در طول سال گروهی از هنرمندان بر اساس مناسبت های ارزشی فعالیت خود را آغاز می کنند که بیان گر مسائل و نیازهای مذهبی و دینی جامعه است.

الوند با بیان اینکه تئاترها باید بر اساس موضوعاتی در صحنه به اجرا در آیند که مخاطب ارزش ها را باور کند، خاطرنشان کرد: امروز تولیدات تئاتر در حدمطلوبی نیست که مخاطب زیادی را جذب کند و این خود یک آسیب فرهنگی است.

وی تاکیدکرد: لازمه موفقیت یک تئاتر منحصر به اجرا در یک هفته خاص نبوده و باید مدیریت کلان به نوعی تصمیم بگیرد که اجراها در طول سال در نقاط مختلف کشور استمرار یابند.

بازیگر تئاتر ،سینما و تلویزیون در آستانه برگزاری جشنواره رضوی، تاکیدکرد: بنیاد فرهنگی امام رضا(ع) ضعفی در مدیریت و منابع مالی ندارد و انتظار می رود برنامه های جشنواره تئاتر رضوی را به گونه ای ترویج دهد که شاهد تولید مضمون باشیم.

وی پیشنهادکرد: با خرید امتیاز آثار از هنرمندان توسط این بنیاد، می توان هم از نویسنده حمایت کرد و هم شاهد تولید آثاری باشیم که نتیجه پژوهش و زمان است.

وی با اشاره به اینکه اعتقاد مردم به امام رضا(ع) سالیان سال است که مایه خیر و برکت کشورمان شده است، گفت: انتظار می رود مدیریت جشنواره تئاتر رضوی در این حوزه برنامه ریزی عملیاتی و مداومی داشته باشد.

وی افزود: حوزه های کاری مربوط به زندگی امام رضا(ع) و بیان آن در قالب فرهنگ و هنر، ریشه دار است و باید از نیروی متخصص در حوزه تئاتر بخواهیم با انگیزه ورود یابد.

بازیگر تئاتر ،سینما و تلویزیون با تاکید بر اینکه باید به جایگاهی برسیم که هنرمندان مناسبتی نباشند یعنی فقط صرف جشنواره اثری را به روی صحنه نبرند، افزود: برای نمونه آثار مربوط به جشنواره مقاومت در خرمشهر مربوط به مقطع زمانی خاص نشود و برای اجرا در شهرستان ها در طول یک سال برنامه ریزی شود.

الوند با اشاره به فعال کردن دبیرخانه بین المللی جشنواره تئاتر رضوی، خاطرنشان کرد: این توانمندی در فرهنگ غنی دینی و هنرمندان فعال کشورمان وجود دارد و محبت امام رضا(ع) ریشه در تفکرات اسلامی دارد.

وی ادامه داد: دوگانه بودن مذاهب دلیلی بر موفقیت و یا عدم موفقیت نبوده چرا که همه مسلمانان چه شیعه و سنی و حتی پیروان سایر ادیان، به ائمه اطهار(ع) ارادت دارند.

وی با اشاره به اینکه تئاتر بین المللی رضوی با تولید مضمون تفکرات غیر شیعی را نیز به چالش می کشد، اظهار کرد: جشنواره تئاتر رضوی یکی از بهترین سفیران فرهنگی برای توسعه فرهنگ جامع رضوی و شیعی است.

گفتنی است؛ سیزدهمین جشنواره تئاتر رضوی، ٧، ٨ و ٩ شهریورماه امسال در مجموعه تئاتر شهر مرکز خراسان شمالی برگزار می‌شود.




مطالب مرتبط

مدیر هماهنگی تئاتر استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی:

جشنواره تئاتر آیات آگاه کننده و اثرگذار
مدیر هماهنگی تئاتر استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی:

جشنواره تئاتر آیات آگاه کننده و اثرگذار

مدیر هماهنگی تئاتر استان‌های اداره کل هنرهای نمایشی کشور، جشنواره ملی تئاتر آیات را در راستای تحکیم اصول و فرایند های دینی، مذهبی و مردمی کشور دانست که می تواند آگاه کننده و اثرگذار باشد ولی مشروط بر این که بعد از برگزاری جشنواره شاهد اجرای عمومی آثار باشیم .

|

نظرات کاربران